Interjú
2005.12.09. 18:36
JKR az írópalántáknak
CBBC:készített egy interjút JKR-rel, ami kivételesen sokkal inkább foglalkozott az írással magával, mint a könyvekkel. Bár a kérdések (és így a válaszok sem) teljesen újak, azért egy olvasást megér a dolog.
CBBC: Mi volt gyermekkora kedvenc könyve? JKR: Hetente változott, hiszen hetente legalább egy új könyvet olvastam!
CBBC: Mennyi idős volt, amikor rájött, hogy író akar lenni? JKR: Nagyjából hatéves koromra teszem az időpontot, akkor írtam ugyanis az első könyvemet, egy Nyúl nevű nyúlról, de már sokkal korábban is írónak készültem. Tulajdonképpen el sem tudtam képzelni, hogy miért akarhat bárki is valami mással foglalkozni.
CBBC: Milyen tanácsokat tud adni a gyerekeknek, akik íróvá szeretnének lenni? JKR: A stílust, a karakterformálást, a történet kialakítását legjobban csak rengeteg olvasással lehet megtanulni. Annyit kell olvasni, amennyit csak bírsz. Eleinte valószínűleg a kedvenc íróid stílusát fogod utánozni, de ez nem baj, ez egy nagyon fontos lépcsőfok a tanulás folyamatában, és a saját stílusod előbb-utóbb ki fog alakulni. Mindig előre meg kell tervezni a munkát. A céltalan írásból néha felmerül ugyan néhány jó ötlet, de úgy nem lehet egy egész történetet felépíteni. Arról kell írni, amit ismersz: a saját érdeklődésedről, érzéseidről, hitedről, a barátaidról, családodról, akár a háziállataidról is, mert ők az írásműved nyersanyagai. MEg kell barátkozni a magánnyal is, mert az írás at egyik legmagányosabb hivatás. És végezetül: nagyon fontos a megfigyelés, létfontosságú. Nem csak azért, hogy a szavakat meg tudd alkotni, de hogy megfigyeld az elutasítást és a kritikát is. De persze az az öröm, amikor a polcodon meglátod a saját könyvedet, minden nehézséget megér!
CBBC: Mitől olyan különleges a könyv? JKR: A nyomtatott szavak képesek rá, hogy egyesítsék a szerző és az olvasó képzeletét egy egyedülálló vízióban. Egész világokat tudunk pici, olcsó papírtárygakba zárva magunkkal hurcolni, és nincs hozzájuk szükségünk konnektorokra, modemekre vagy hangfalakra sem. A könyvek évszázadok óta élnek, a mozi ehhez képest még nagyon fiatal!
CBBC: Honnan jön az ihlet? JKR: Csak úgy jönnek az ötletek; nem kell külön források után kutatnom. Ha egy csendes fél órát kapok és esetleg egy csésze teát, jó eséllyel meg tudok írni egy-két bekezdést.
|
|